- Der bliver ikke udstedt nogen fribilletter til landbruget, hvis jeg bliver borgmester.

Sådan lyder meldingen fra Hans Bang-Hansen (V), der i øjeblikket ligger i hård valgkamp med den anden topkandidat til borgmesterposten i Ny Horsens Kommune, Jan Trøjborg.

- Socialdemokraterne har travlt med at fokusere på, at jeg er svineproducent, og at det ville slet ikke gå, hvis sådan en blev borgmester. Mit svar er, at jeg vil gerne have udvikling af erhverv og by, men det skal ske i harmoni med omgivelserne, siger Hans Bang-Hansen.

Samtidig betoner han, at selv om Ny Horsens Kommune vil få flere myndighedsopgaver på blandt andet landbrugsområdet, så har kommunen et meget detaljeret beskrevet grundlag for, hvilke betingelser de kan give tilladelser på i forbindelse med for eksempel VVM-ansøgninger. Et af hans fokusområder som borgmester vil så blive at være med til at sikre, at kommunen giver landmænd og andre en fair og hurtig sagsbehandling.

Hans Bang-Hansen peger på, at Horsens-egnen er kendt for at være et stærkt landbrugsområde med landbrugsrelaterede aktiviteter som Danish Crown-slagteriet, Cerealia, forskningsparker, LRØ, osv.

- Vi har verdens mest moderne slagteri i vores kommune, hvor der kommer mange besøgende, og dem skal vi have til at blive i kommunen og lægge noget omsætning. Det kan blandt andet ske i et samspil med et aktivt kulturliv, siger Hans Bang-Hansen.

Borgmesterkandidaten har tre landbrugsejendomme, hvoraf den ene, Provstlund, er lejet ud til to tidligere medarbejdere, som passer 300 søer. På Håstruplund ved Fredericia er der 1100 søer med en syvkilos smågriseproduktion. Produktionen driver Hans Bang-Hansen sammen med Esben Graff Jensen i et I/S med 50 procent til hver.

Den tredje gård hedder Marienborg. Her bliver der produceret 15.000 30-kilos grise og 7.500 slagtesvin fra syv kilo.

Den anden topkandidat til borgmesterposten i Ny Horsens Kommune, Jan Trøjborg (S), vil gerne udbrede landbrugets best practise-filosofi yderligere, hvis han bliver borgmester.

- Masser af landmænd er gode eksempler til efterfølgelse. De er meget omhyggelige med at reducere lugtgener og andre ting, som kan genere omgivelserne. Det er oplagt at tage en dialog med landbruget om, hvordan landmændene kan drive landbrug uden at genere omgivelserne unødigt, siger Jan Trøjborg.

Kommunernes administration af regler, osv. vil med Jan Trøjborg i førersædet blive ført i overensstemmelse med den miljølovgivning, som Socialdemokraterne står for. I Trøjborgs valgprogram fremgår det således, at landbrugene med svineproduktion udgør »en udfordring, både hvad angår lugtgener og med hensyn til miljøpåvirkning af vandløb og drikkevandsressourcer. Socialdemokraterne vil arbejde alvorligt med denne opgave og give miljø og nabohensyn høj prioritet, ikke mindst ved nye tilladelser«.

Det handler blandt andet om at sætte fokus på næringssaltpåvirkning og lugtgener, siger Jan Trøjborg, der dog også understreger, at et af hans mål som borgmester er at aflive fordomme om, at »miljømyndighederne er efter landbruget«, og »landbruget er mere miljøbelastende end andre sektorer«.

- Vi skal have en bedre miljøforvaltning, og jeg vil som borgmester tage initiativ til en dialog med landbruget. Vi skal sætte høje mål og få alle landmænd til at være interesseret i at gøre det bedre og samtidig udnytte den styrkeposition, erhvervet har i kommunen, siger han.

TEKST: MORTEN IPSEN