Det er organisationen Dansk Kvæg, som har besluttet at rykke hele registreringsarbejdet for Det centrale Husdyrregister (CHR) sammen fra 16 kvægbrugskontorer landet rundt til kun fire. Foruden Slagelse bliver det Ålborg, Holstebro og Brørup.

- Hver eneste bevægelse i de fynske besætninger registrerer vi i øjeblikket, så naturligvis vil det mandskabsmæssigt få konsekvenser hos os i Vissenbjerg, siger ledende kvægbrugskonsulent på Fyn, Per Einshøj, der i onsdags måtte meddele personalet om den kommende rationalisering af registreringsarbejdet.

Dansk Kvæg har kontrakt med Fødevaredirektoratet med udførelse af dette omfattende arbejde, der først og fremmest udføres for at holde styr på alle flytninger af dyr af sygdomsmæssige årsager.

Personalet på kvæggangen hos LandboFyn i Vissenbjerg vil fortsat udføre al kontrolregistrering i de fynske besætninger, ligesom rådgivningen og registreringen omkring smitsomme husdyrsygdomme udføres af kontorets personale.