En Kina-tur gav debat
(LANDBRUG FYN) Fusionen var en rigtig beslutning, lød det på Nordfyns Familielandbrugs generalforsamling. Tidl. maskinkonsulent Anders Lunden fik foreningens vandrepokal.
- For et år siden var der ingen, der anede, at vi i løbet af 2002 skulle tale om en fusion, der senere skulle blive til organisationen Dansk Landbrug. En tur til Kina viste sig at blive starten til en lang og ophedet debat om familielandbrugets fremtid i en ny sammenhæng.
Med disse ord indledte formanden, Jens Andersen, Kørup, Otterup, sin beretning på Nordfyns Familielandbrugs generalforsamling, der fandt sted tirsdag den 11. februar på Landbogården i Odense.
- Som det er alle bekendt, blev der stemt ja til fusionen den 29. november, fortsatte Jens Andersen. Jeg mener, det var en rigtig beslutning. Vi bliver færre og færre landmænd, og interesserne går i dag måske mere på tværs af driftsgrene, end de går på bedriftsstørrelser.
- Dog mener jeg, at de folk, som bliver valgt til Dansk Landbrug, skal præge bestyrelsen med de grundholdninger, som familielandbruget står for. Jeg lægger vægt på, at der i fusionsaftalen står skrevet: »Organisationen varetager danske landmænds erhvervspolitiske, faglige, sociale og kulturelle interesser med respekt for de forskellige holdninger, der findes i organisationen«.
- Det er i alt fald sådan, at et landbrug skal være noget større i dag end for 25 år siden for at kunne føde en familie.
- Som følge heraf fylder vi jo nok også mere i landskabet, og derfor er det meget vigtigt, at vi som landmænd i det daglige tager hensyn til naboerne. Vi skal huske, at hver gang der dukker en uheldig sag op, så står politikerne straks klar til at stramme op på de forskellige krav til erhvervet.
- Det sætter som regel også ekstra fart i strukturudviklingen. derefter beklager de samme politikere sig over dette, men fatter åbenbart ikke, at de jo selv har en del af æren herfor.
- Der siges og skrives utroligt meget om mad, påpegede Ellen Hansen. 47 procent af befolkningen bruger mindre end 40 minutter på at lave middagsmaden. Så er det ene farligt, og så er der noget andet, man endelig ikke må spise. Skal man tro på det hele, dør man af sult. Så der er stadig brug for fødevarekonsulenternes reelle oplysninger.
Dan Mortensen, Søndersø, og Palle Hansen, Skovshøjrup, blev genvalgt.
Nordfyns Familielandbrugs Ungdomslegat blev tildelt Mette og Henrik Rasmussen, Nislev, som anerkendelse for deres indsats for at opretholde et mindre landbrug i en tid, hvor det meste går i retning af, at stort og større er bedst.
Foreningens vandrepokal blev tildelt tidligere maskinkonsulent Anders Lunden, som gennem et mangesidigt arbejde gennem 37 år har været aktiv i Husmandsforeningerne/Familielandbruget og dermed også tjent medlemmerne i Nordfyns Familielandbrug. Anders Lunden er stadig driftsleder i Indkøbsforeningen og har dermed en fortsat god kontakt til erhvervet og en del af de aktive medlemmer.





































