Kvælstofforbruget falder fortsat
Det fremgår af Plantedirektoratets statistik, som bygger på de gødningsregnskaber, danske landmænd har udarbejdet for høstårene 1994-2000. Faldet i kvælstofforbruget skyldes, at der anvendes betydelig mindre handelsgødning, hvorimod forbruget af husdyrgødning stort set har været konstant i perioden fra 1994 til 2000.
- Den faldende brug af handelsgødning hænger sammen med de øgede krav om at udnytte kvælstofindholdet i husdyrgødningen, oplyser Plantedirektoratet.
Hovedparten af de danske landmænd tildeler kun den anbefalede mængde kvælstof - eller mindre end det. Ud af de 55.598 landbrug, der indsendte gødningsregnskab i 2000, havde kun 265 brugt mellem 5 og 20 kg kvælstof for meget pr. hektar - og 125 landbrug havde overgødsket med mere end 20 kilo kvælstof pr. hektar. Antallet af landbrug, der overgødskede, er samlet set faldet i forhold til året før.






































