Sådan lyder budskabet fra konsulent Erik Sandal, Landskontoret for Planteavl i pjecen »Produktionsøkonomi – Planteavl«.

Ifølge beregninger fra Landskontoret kan det således langt bedre betale sig at træde sømmet i bund og få høstet i en fart, end at snøvle af sted for at få det sidste korn med sig hjem.

- Når spildet stiger fra 1 procent til 2 procent, øges høstkapaciteten typisk med 20 procent. Denne ekstra kapacitet kan landmanden for eksempel bruge til at få høsten i hus, mens kornet er tørt.

- Vi har lavet et regneeksempel, der viser, at allerede ved en sparet tørringsomkostning på 3 kroner pr. hkg vil det være lønsomt at acceptere et spild på 2 procent. Ved en tørringsudgift på 5 kr. pr. hkg er fordelen på 14.000 kr. og ved 8 kr. pr. hkg 26.000 kr, siger Erik Sandal.

- Endelig vil landmænd med en mejetærsker med lidt for lille kapacitet kunne have fordel af at acceptere øget spild. Der kan ligge en økonomisk gevinst i at spare omkostningerne til maskinstation eller investeringen i en større mejetærsker, viser beregningerne.

- Regneeksemplet viser klart, at øget spild i nogle sammenhænge kan være en økonomisk fordel. Men den enkelte landmand skal naturligvis have lavet beregningerne med udgangspunkt i sine egne driftsbetingelser, slutter Erik Sandal.

Prognosen, der er lavet i juni, offentliggøres i den nævnte pjece. Prognosen dækker seks salgsafgrøder: Vinterhvede, vårbyg, vinterbyg, vinterrug, vinterraps og markærter. Produktionsøkonomigruppen forventer et fald i dækningsbidraget for alle afgrøder i forhold til 2001.

- I skrivende stund er der endda tegn på, at faldet i dækningsbidraget kan blive endnu større, lyder de dystre fremtidsudsigter fra Skejby.

- Det forringede dækningsbidrag skyldes først og fremmest, at salgspriserne forventes at falde kraftigt i 2002. Det sker som en følge af den lavere garanterede minimumspris fra EU. Endvidere forudsætter vi en stærkere euro og et bedre europæisk høstresultat end i 2001. Dermed forventes effekten af de reducerede minimumspriser at slå igennem, pointerer projektleder Heidi Hundrup fra Produktionsøkonomigruppen.

For 2003 forventer Landbrugets Rådgivningscenter et beskedent fald i kornpriserne og svagt stigende priser på markærter og vinterraps