Hold øje med forsikringen - det betaler sig
- Det er landmandens eget ansvar at sørge for, at den forsikringspræmie, han betaler, er den rette markedspris, påpeger forsikringskonsulent.
Dårlig og forsømt driftsledelse kan koste dyrt på forsikringsområdet. Det viser eksempler fra Nordjylland, hvor enkelte landmænd gennem længere perioder har betalt alt for meget for deres landbrugsforsikringer.
- Vi har faktisk et eksempel på en landmand, som betalte 80.000 kroner i årlig præmie. Da han fik hentet tilbud hjem og fik konkretiseret sit forsikringsbehov, lød forsikringspræmien på det halve, fortæller Søren Peider Hansen, der er økonomi og forsikringskonsulent hos LandboNord i Brønderslev.
Konsulenten understreger, at det er landmandens eget ansvar at sørge for, at den forsikringspræmie, han betaler, også er til den rette markedspris. Konsulenten mener således ikke, at høje præmier nødvendigvis skal kædes sammen med »griske«
forsikringsselskaber.
- Forsikringsselskaberne er jo i grunden landmandens samarbejdspartner. Og det er i det lys, man skal betragte forsikringsselskaberne. Forsikring er et hjørne af driftsledelsen, som man selvfølgelig også skal holde styr på, hvis man er en seriøs driftsleder, påpeger Søren Peider Hansen.
- Man skal hente tilbud fra flere forskellige selskaber, så man har noget at sammenligne med. Men det forudsætter, at man har et seriøst tilbudsgrundlag. Forsikringsselskaberne skal vide præcis, hvilke behov man har som kunde. På den måde får man præcist dækket sit forsikringsbehov og undgår, at forsikringerne kommer til at overlappe hinanden, så man betaler for en unødvendig dobbeltdækning.
- Derfor skal man have lavet en analyse af sit forsikringsbehov. Først når disse ting er skrevet ned, kan hvert enkelt selskab komme med sammenlignelige tilbud, siger Søren Peider Hansen, der fortsætter:
- Når tilbuddene foreligger skal man selvfølgelig være klar over, at det ikke nødvendigvis er den laveste præmie, man skal gå efter. Man skal også se på, hvilket indtryk, man har af det enkelte selskab, og hvordan samspillet med den enkelte assurandør er. Det er jo ikke mindst vigtigt, den dag man får brug for sin forsikring, påpeger den nordjyske forsikringsrådgiver.
- Man skal samtidig gøre sig det klart, at man ikke skal bruge for meget tid på at bøvle med sine forsikringer. Så bliver det for dyrt. Og derfor kan jeg da kun opfordre til, at man bruger sin rådgiver i det nødvendige omfang, påpeger Søren Peider Hansen, der afslutter med et friskt eksempel fra i sommer:
- Her blev vi koblet på som forsikringsrådgivere på en nyetableret tomandsbedrift. Oprindeligt skulle de have betalt 35.000 kroner i årlig præmie. Efter vi kom ind i billedet, kom præmien ned på 25.000 kroner om året for en forsikring der tillige dækkede bedre.
- Der er to elementer i det her: Dels skal bygninger under opførelse forsikres. Og her er det vigtigt, at man præcis ved, hvilke forsikringer man selv har, og hvilke entreprenøren har. Og man skal vide, præcis på hvilket tidspunkt i byggefasen den enkelte forsikring dækker.
- Dernæst er det meget vigtigt, at man ved renoveringsopgaver underretter sit forsikringsselskab. Det er der mange, der ikke gør. Og synker bygningen eller sker der lignende skader, står man ofte uden en forsikring, fordi selskabet ikke har sagt god for renoveringen inden man gik i gang.
- I øvrigt, slutter Søren Peider Hansen, skal man være klar over, at man med en ny stor stald i baghånden, er en større og ofte mere attraktiv forsikringskunde. Og det skal man helst kunne aflæse på forsikringspræmien.








































