I går skrev jeg om en nedgang i forsyningssituationen for sojabønner, hvilket potentielt kan få sojaprisen op i 2018. Knap så prisstærkt ser det ud, når vi kigger på forsyningssituationen for hvede der fortsat udbygges.
Hvedeprisen ligger og handler ret stabilt til siden på et forholdsvis lavt prisleje set hen over de seneste 10 år. Kigger vi på den globale forsyningssituation for hvede, så er der ikke meget der tyder på, at den sidelæns handel kommer til at ændre sig i nær fremtid.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
23. september 2026
9 min · I går
Gødskningsloven, mulige erstatningskrav og ny regulering fylder, mens stæren går tilbage, og Danmark er bagud med naturplanen.