Danish Prime sluttede med rekordoverskud
Omsætningen på 1,1 mia. kr. svarer til en stigning på 111 mio. kr. eller 11 %. Omsætningsudviklingen afspejler en vækst i tonnagen på 6,5 %, primært som følge af overtagelsen af dele af Steff-Houlbergs forædlingsaktiviteter i forbindelse med Danish Crown-Steff-Houlberg-fusionen.
- Resultatet er det bedste nogensinde i selskabets næsten 40-årige virke, og det skal ses i lyset af dels en relativ god indtjening i forbindelse med faldet i råvarepriserne først på året, dels en bevidst stram omkostningsstyring trods et højt aktivitetsniveau, siger Torben Skou, der er administrerende direktør i det fortsættende selskab, Tulip Food Company.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.






































