Det første eksportfremstød for danske økologiske fødevarer er netop afsluttet med gode resultater for de deltagende virksomheder. De 10 virksomheder deltog med en fællesstand i specialfødevaremessen Fancy Food i New York.
- Efter flere måneders forberedelse har vi på Fancy Food messen opnået aftale om leverancer af produkter fra Thise og Kirk Mejeri til supermarkedskæden Whole Food, der er den førende kæde for økologiske produkter, siger direktør i Futura Food, John Svensson. De øvrige danske virksomheder har ifølge en pressemeddelelse fra Landbrugsraadet opnået konkrete og seriøse kontakter, som de nu skal bearbejde videre herhjemme.
Den danske fællestand var den eneste fællestand med fokus på økologiske produkter.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.