Før EU-afstemningen lå investeringslysten i Storbritannien på 26 procent, men kort tid efter Brexit steg købelysten med 8 procent til 32. Det viser en ny statistik, som tyske DLG offentliggjorde i forbindelse med åbningen af EuroTier-messen i Hannover.
I går åbnede Europas største landbrugsmesse henvendt til husdyrproducenter, EuroTier i Hannover.
Og arrangørerne fra Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft (DLG) kunne via sin såkaldte »Trendmonitor« konkludere, at stemningen hos de britske husdyrproducenter aktuelt er den mest positive i hele Europa, hvis man ser på investeringslysten.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · I går
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.