Vil plante op mod 350.000 juletræer om året: Kendt ejendomsmægler starter nye udfordringer
Man kender ham som landsdækkende ejendomsmægler med afdelinger i hele Danmark. Men i 2019 sprang John Frandsen ud som juletræsproducent. I år planter han over 200.000 nye træer, og de næste år forventer han at plante mellem 300.000 og 350.000 træer om året.
Det var meningen, at John Frandsen med købet af en ejendom ved Mariager med 100 hektar juletræer i 2019 skulle være passiv investor, læne sig lidt tilbage og følge med fra sidelinjen. Men den i dag 60-årige ejendomsmægler er i den grad blevet klogere.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. september 2026
9 min · I går
Politisk opbrud, dyrere kvælstofregulering og lysere udsigter for griseproducenterne. Her er dagens vigtigste landbrugsnyheder.
John Frandsen er mest kendt som manden bag det landsdækkende ejendomsmæglerfirma, men som hobby driver han 250 hektar med juletræer og vil vækste stille og roligt. Fotos: Tenna Bang
I år skal der plantes over 200.000 træer, men John Frandsen forventer at plante mellem 300.000 og 350.000 planter om året fremadrettet.
Egentlig var det meningen, at John Frandsen alene skulle følge med fra sidelinjen, som var juletræerne en form for aktie. Men erhvervsmanden blev hurtigt klogere.
- Ser vi fremad, venter jeg, vi kommer til at plante omkring 350.000 træer om året, siger John Frandsen.
- Vi startede i en falleret døgnkiosk med ejendomsmæglerfirmaet. Nu er vi startet med juletræer her i et konkursbo. I ejendomsmæglerfirmaet er vi landsdækkende, i dag har vi 250 hektar jord med juletræer, og jeg tror, vi køber 80 hektar nu her i næste måned, siger John Frandsen, som i år allerede har købt 40 hektar jord og lige nu laver mellem 60.000 og 90.000 træer om året.