På DLG's foderfabrik i Vrå bliver der årligt produceret omkring 150.000 ton foder til grise. Med så store mængder gennem produktionsanlægget er stabil drift afgørende, og driftsstop kan hurtigt få store økonomiske konsekvenser.

For omkring tre år siden udskiftede DLG derfor fabrikkens tidligere mølleanlæg med en skivemølle fra landbrugsvirksomheden Skiold Group A/S. 

Ifølge folkene på fabrikken har investeringen ikke alene gjort den løbende vedligeholdelse enklere, men også reduceret serviceomkostningerne markant.

- Skivemøllen kører godt. Den er simpel og let at arbejde med, og det betyder meget for os, at vi selv kan udføre en del af servicen og det løbende vedligehold, siger Anders Jensen, der er ansvarlig for reparation og vedligehold af foderproduktionen hos DLG i Vrå, i en pressemeddelelse.

Serviceudgifter skåret ned

Det tidligere valseanlæg var ifølge Anders Jensen væsentligt mere omkostningstungt at servicere. En større service kunne kræve 2-3 medarbejdere i omkring et døgn og reservedele for mellem 200.000 og 300.000 kroner.

DLG gennemfører fortsat årlig service på den nye skivemølle, men den enklere konstruktion og billigere reservedele har ifølge Anders Jensen bragt serviceomkostningerne ned på omkring det halve af niveauet på det tidligere anlæg.

Milliondyr nedetid

Driftssikkerheden blev sat på prøve, da en ny sliddel skulle monteres på møllen. Efter problemer med justeringen viste fejlen sig ikke at ligge i styringen, men i en skive, der var produceret uden for tolerancen.

Via onlineadgang til DLG's SK10-enhed kunne Skiold ifølge virksomheden udelukke styringen som fejlkilde. En ny skive blev herefter hentet fra lageret i Sæby og monteret samme dag.

- Onlineadgangen til DLG's SK10-enhed muliggjorde, at vi hurtigt kunne udelukke styringen og indkredse fejlen til noget mekanisk. Da årsagen var fundet, havde vi en ny skive klar samme dag, forklarer Kristoffer Stidsholt, der er servicetekniker hos Skiold.

For DLG er hurtig fejlfinding afgørende. Fabrikken i Vrå er selskabets nordligste foderfabrik i Danmark og forsyner områdets griseproducenter.

- Nedetid er dyrt for os. Det kan koste omkring en million kroner i døgnet i tabt produktion, så det har stor betydning, at vi hurtigt kan finde en fejl og selv håndtere så meget som muligt, siger Anders Jensen.

Anders Jensen, ansvarlig for service og vedligehold af foderproduktionen i Vrå. Foto: Skiold

Anders Jensen, ansvarlig for service og vedligehold af foderproduktionen i Vrå. Foto: Skiold

Vil selv kunne klare den daglige service

Muligheden for selv at klare en stor del af den daglige service var derfor en væsentlig faktor, da DLG valgte den nye mølle. Samtidig skal leverandørens specialister kunne træde til, når fejlene kræver mere teknisk ekspertise.

- Vi ved, at vores industrikunder har brug for udstyr, de selv har mulighed for at servicere i det daglige. Desuden har de brug for adgang til vores specialister, når der opstår mere komplekse problemer, så vi hurtigt kan få anlægget til at køre igen, siger Henrik Hanghøj, Head of Field Service & Helpdesk hos Skiold.

Erfaringer fra anden DLG-fabrik

DLG havde inden investeringen også indhentet erfaringer fra en anden af koncernens foderfabrikker, hvor tilsvarende skivemøller allerede var i drift.

Efter omkring tre år er konklusionen i Vrå, at den nye løsning har gjort vedligeholdelsen både enklere og billigere – samtidig med at et eventuelt produktionsstop hurtigt kan blive en millionforretning.

Business