Kendt grisefamilie lander igen millionunderskud på smågriseproduktion
Den store griseproducent, Kjær Knudsen-familien, må for andet i streg år se sin midtjyske smågriseproduktion, Kjær Knudsen Give, give millionunderskud. Nu overvejer man at ændre i sin strategi set i lyset af den stigende smågrisenotering.

Peter Kjær Knudsen til Danske Svineproducenters generalforsamling. Foto: Anne Wolfenberg
For andet år i træk må Kjær Knudsen-familien, en af Danmarks største svineproducenter, se sin smågriseproduktion i sydjyske Give tabe penge. Det fremgår af selskabet Kjær Knudsen Gives seneste årsregnskab, hvis periode sluttede 30. september sidste år.
Selskabet oplyser ikke omsætning, men bruttofortjenesten er faldet fra 8,5 til 6,2 millioner kroner. Driftsresultatet ender på et underskud på 6,6 millioner kroner. Et fald på mere end 2 millioner kroner i forhold til året før.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her