Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Når der ringes ind til BioFach 2024 den 13. februar er alle øjne i detail- og foodservicebranchen rettet mod hallerne i Nürnberg, hvor verdens største økologimesse foregår.
27 danske virksomheder er med på den danske fællesstand, der skal vise det bedste fra økologien frem på BioFach, der sidste år tiltrak omkring 36.000 gæster fra over 135 lande. Det skriver Økologisk Landsforening i en pressemeddelelse.
Udviklingen på de økologiske markeder viser da også, at der er gode muligheder for at skabe vækst, skriver Økologisk Landsforening. De seneste eksporttal fra Danmarks Statistik viste fremgang i dansk økologieksport, og efter et svært 2023 vendte salget på hjemmemarkedet i fjerde kvartal fra minus til plus.
BioFach 2024 foregår fra den 13. til den 16. februar.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.