Det er 15 år siden, Kirsten Bak Hansen grundlagde Sundhedsshoppen. Her forinden havde der været et langt forløb, hvor Kirsten havde fået at vide, at hun skulle lære at leve med sin lænd, som begrænsede hende voldsomt.

- Jeg tænkte, at hvis jeg ikke engang kunne gøre det, jeg gerne ville som 52-årig, hvad ville jeg så være i stand til som 82-årig? Fortæller Kirsten Bak Hansen.

Hun føler sig derfor heldig, at hun i 2009 blev introduceret for Rainer Ludäscher, som havde etableret det tyske firma Berry En sammen med sin bror Armin. Kirsten Bak Hansen husker tydeligt, da hun den 16. december 2009 fik besøg af Rainer Ludäscher, der viste hende et scanningsbillede, som Harvard University havde taget og præsenteret på en konference i Montreal i efteråret. For første gang blev det videnskabeligt dokumenteret, at vi mennesker kan gendanne brusk, når bare vi får de rigtige byggesten i form af kollagen i en form, som kroppen kan optage.

Denne information blev Kirsten Bak Hansens vendepunkt. Både i forhold til sit eget helbred, men også sit arbejdsliv, hvor Kirsten har en ernæringsfaglig baggrund som professionsbachelor i sundhed- og ernæring.

Byggesten på flaske

Allerede i januar modtog Kirsten Bak Hansen kollagen. Det kom i en vandflaske, da brødrene endnu ikke havde nogen produkter klar, for alt skulle udvikles fra bunden.

- Berry En er faktisk den første virksomhed i verden, som producerer kosttilskud uden brug af nogen form for konserveringsmidler eller tilsætningsstoffer, forklarer Kirsten Bak Hansen, som selv begyndte at tage kollagen fra flasken med det samme. Kort efter var produkterne, som vi kender i dag, klar, og Kirsten Bak Hansen fortsatte med dem.

Produktet Aktiv er et kollagen-produkt, Yumi er et udtræk af brun havtang. Efter et par måneder begyndte hun at mærke en forbedring. Kirsten fortsatte ihærdigt på produkterne og tog også Cal + med, som er daglige vitaminer og mineraler, og herefter svandt hendes gener i lænden.

Produkterne gør en forskel

Efter Kirsten Bak Hansen igennem et halvt år havde set ,hvilken forskel produkterne gjorde for hende, startede hun sin egen virksomhed, Sundhedsshoppen, den 1. august 2010.

- Kunne disse unikke gelbaserede produkter gøre så stor en forskel for mig, ville det nok også kunne hjælpe andre mennesker, tænkte hun.

Kirsten kommer selv fra landet, og derfor var det nærtliggende for hende i første omgang at hjælpe nedslidte landmænd. Hun oplevede hurtigt, at flere fik øjnene op for, at der er andet, man kan gøre end straks at få et kunstigt knæ eller hofte.

Verdensmester i eget liv

Derhjemme fortsatte Kirsten selv troligt med produkterne og fik sin aktive livsstil tilbage. Hun trænede sig op til at kunne løbe et maraton på inliners (rulleskøjter, red.) og blev i efteråret 2010 den hurtigste kvinde i hendes aldersgruppe. Dette gentog hun i 2018 og vandt VM-titlen i hendes aldersgruppe.

- Det ville jeg slet ikke have været i stand til, hvis det ikke havde været for produkterne, fortæller Kirsten og fortsætter:

- Det er jo ikke, fordi vi alle skal være verdensmester i en eller anden disciplin – vi skal bare være verdensmester i vores eget liv og selv kunne bestemme og ikke lade helbredet sætte begrænsninger i længere tid. Jeg har meget at takke Rainer for. Jeg tør slet ikke tænke på, hvordan jeg ville have haft det i dag, hvis jeg ikke havde mødt Rainer og Armin, siger en Kirsten taknemmeligt.

Med på Agro Nord

Sundhedsshoppen har fulgt med udviklingen, og i dag kan man købe produkterne gennem en webshop. Rådgivningen og vejledningen fylder stadig rigtig meget i virksomheden, for det er det, Kirsten brænder for.

- Vores livsstil, og hvad vi ellers putter i munden, påvirker selvfølgelig vores helbred, og jeg ser det som et hele og har ikke udelukkende fokus på kosttilskud, men på folks velbefindende og sundhedstilstand, forklarer Kirsten, som ikke alene bruger sin sundhedsfaglige baggrund og sine egne erfaringer, men også alt det hun har lært gennem 15 år med Sundhedsshoppen. Og igen i år kan du møde hende i foyeren på Agro Nord.