Perfekt åbningsdag på Landsskuet
Landskuet kunne ikke have drømt om mere, da solen torsdag stod højt på himmelen, mens skuets åbningstalere ankom til talerstolen i hestevogn.

Rasmus Prehn, minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri, Søren Søndergaard, formand for Landbrug & Fødevarer, og Landsskuets formand Kristian Gade ankom i hestevogn sammen med Hernings viceborgmester til den officielle åbning af Landsskuet. Foto: Line Brusgaard
Et fuldstændig perfekt vejr var prikken over i’et på Landsskuets førstedag. Store maskiner, flotte dyr og glade mennesker var med til at få det hele til at gå op i en højere enhed.
Også dagens første taler ved åbningsceremonien, ministeren for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri, Rasmus Prehn (S), roste både skuet, landmænd og fødevareproducenterne.
- Vi er gode i Danmark, både når det gælder landbrug, fødevarer og velfærd, sagde han.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her