Der skal strammes op på framalkningsrutinerne
Trods forbruget af antibiotika er faldet det seneste år, er antallet af antibiotikauheld ved malkningerne ikke fulgt med.

Der skal bedre styr på sit management omkring malkningen, så der ikke sker antibiotikauheld. Arkivfoto
Det er mangelfuldt management ved malkning, som er årsagen til at forekomsten af antibiotikauheld ikke er faldet i takt med forbruget af antibiotika.
Det mener Michael Farre, som er specialdyrlæge og chefkonsulent ved Seges.
Forbruget af antibiotika til voksent kvæg er faldet med 12 procent det seneste år. Den gode nyhed skyldes ifølge Michael Farre, at mange besætninger helt i tråd med de seneste forskningsresultater har droppet at supplere behandlingen i yveret med injektion i kroppen ved behandling af yverbetændelse.
Men årsagen er også, at selve antallet af yverbehandlinger er faldet. Helt nøjagtigt er det faldet fra 0,25 procent til 0,22 procent i ydelseskontrollerede besætninger, skriver Landbrugsinfo.
Få styr på malkerutinerne
Men trods en god nyhed om et faldende forbrug af antibiotika til voksent kvæg, er antallet af antibiotikapåvisninger ikke faldet tilsvarende. Det seneste år var 117 prøver positive ved antibiotikakontrollen. Det er den samme procentdel af undersøgte prøver som de foregående fem år.
Al mælk testes ved ankomst til mejeriet, og antallet af antibiotikapåvisninger er derfor ikke et direkte problem i forhold til fødevaresikkerheden.
- Men det er et rigtig skidt signal om, at der ikke er styr på malkerutinerne, fastslår Michael Farre på Landbrugsinfo.
Store konsekvenser
Han er ikke alene, men bakkes op af chefkonsulent i Mejeriforeningen, Christian Bruun Kastrup.
- For mejerierne er det kritisk, når mælken testes positiv ved ankomst til mejeriet og skal kasseres. Det rammer ikke kun mejeriets planlagte produktioner og indtjening, men også alle leverandører til mejeriet, som derved også mister indtjening, fastslår han på Landbrugsinfo.