Allerede under den indledende spisning ved onsdag aftens generalforsamling i fynske Centrovice var valgkampen i gang. Her fortalte gårdejer Asger Christensen fra sydjyske Jordrup, hvorfor han stiller op for Venstre til EU-parlamentsvalget den 26. maj.
Senere opfordrede landboforeningens formand Torben Povlsen til, at der sættes kryds ud for en lokal kandidat, når folketingsvalget er en realitet indenfor nær fremtid.
- Og ud for en kandidat, som vil landbruget
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.