Fødevarestyrelsen erkender lange uploadtider i Eksportportalen: 10-20 sekunder er normalt, men 90 sekunder kan forekomme
Fødevarestyrelsen erkender lange uploadtider i Eksportportalen, og er ved at analysere, hvad den kan gøre ved problemet. Opdateringer på vej og måske et nyt system.
- Der er lys forude, lover Jørgen Andersen, som ud over at være fødevarechef i Fødevaresyd også er øverste chef for Eksportkontrolcentret, som er den enhed i Fødevarestyrelsen, der har ansvaret for Eksportportalen.
Effektivt Landbrug har bedt styrelsen svare på den kritik af systemet, som husdyrhandlernes fællesorganisation Sammark kommer med.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. september 2026
10 min · I går
Byggestop for grisestalde møder skarp kritik, mens ny stald- og gylleteknik vinder medaljer på EuroTier.