Nu går restaureringen af Gammelby Mølle i gang
I starten af april rykker Realdania By & Byg A/S, ind i den naturfredede Elbodal vest for Fredericia for at gå i gang med restaureringen af den 200 år gamle Gammelby Mølle, der er en af landets få bevarede og fungerende vandmøller.

Gammelby Mølle står overfor en omfattende restaurering. Realdania By & Byg står bag planerne, der går i gang til april. Fotos: Kurt R. Hoppe / Realdania By & Byg
Siden Realdania By & Byg købte møllen i sommeren 2021, har en restaurering været på tegnebrættet. Den går i gang til april, hvor håndværkerne rykker ind på møllen og de tilhørende bygninger.
Formålet med Realdania By og Bygs køb og istandsættelse af ejendommen er at bevare hele bygningskomplekset, som sammen med de naturskønne omgivelser udgør et enestående og samlet kulturmiljø.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her