Thor vandt EM i traktortræk: - Jeg havde ikke regnet med, at jeg kunne vinde
Weekendens EM i traktortræk i Brande Pulling Arena blev noget af et tilløbsstykke, og der var pæn dansk succes.

Der var tusindvis af hestekræfter i spil til EM i traktortræk, der løb af stablen fredag og lørdag. Fotos: Henning K. Andersen
Man laver gennemgribende forberedelser i flere dage op til, inviterer flere tusind tilskuere, laver to fremragende aktivitetsdage med masser af hestekræfter, og så har man opskriften på et meget succesfuldt EM i traktortræk, der fredag og lørdag fandt sted i Brande Pulling Arena.
De mange forskellige klasser, der blev dystet i, havde trukket deltagere, især fra Tyskland, Holland og Storbritannien, men der var også masser af pokaler, der røg hjem til de danske deltagere.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her