Efter danske erfaringer: Nu sætter norsk mejerigigant Bovaer-brug på pause
Efter danske beretninger om problemer med Bovaer stopper den norske mejerigigant Norsk Melkeråvare midlertidigt brugen af det metanreducerende fodermiddel. Det sker som et forsigtighedsprincip, idet heller ikke norsk forskning finder dokumenterede bivirkninger.

Efter danske beretninger om problemer med Bovaer stopper den norske mejerigigant Norsk Melkeråvare midlertidigt brugen af det metanreducerende fodermiddel. Arkivfoto: Jørgen P. Jensen
Efter en masse beretninger om negative effekter af brug af Bovaer i danske mælkebesætninger har det norske mejeriselskab Norsk Melkeråvare besluttet at sætte brugen af Bovaer på pause.
- Der er på nuværende tidspunkt ikke kendte negative effekter, som er dokumenteret at have sammenhæng med brugen af Bovaer i Norge, fortæller Johnny Ødegård, der er direktør i Norsk Melkeråvare.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her








































