Selvom kalven minimum skal gå sammen med koen i 12 timer, er det ikke ensbetydende med, at den klarer det med råmælk selv. Den skal stadig have hjælp, opfordrer dyrlæge.
Nye lovkrav foreskriver, at ko og kalv skal gå sammen i minimum 12 timer i en enkelt kælvningsboks. Men det betyder ikke, at man som landmand kan læne sig tilbage.
- Vi skal stadigvæk hjælpe kalven med at drikke råmælk, sagde dyrlæge Trine Fredslund Matthiesen, KoVet og Videnomkalve.dk, da hun havde et indlæg til kalvedag ved LandboNord. Et arrangement, som blev holdt ved Gert Jonstrup nær Vrå.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
Dyrlæge Trine Fredslund Matthiesen, KoVet, havde fokus på kalvens første tre leveuger, da hun holdt et indlæg til Kalvedag ved LandboNord. Fotos: Tenna Bang
Deltagerne, som primært bestod af landmænd og kalvepassere, blev delt i tre hold, som gik rundt til fire forskellige indlæg.
Arrangementet blev afholdt ved Gert Jonstrup, som bor udenfor Vrå i Vendsyssel.
LandboNords kvægrådgiver, Amalie Helene Bonnerup, gjorde en gruppe kalvepassere og landmænd klogere på mælkeerstatninger.