Seges vil se nærmere på parvis opstaldning af kalve
Mens den internationale supermarkedskæde Tesco forlanger par- eller gruppevis opstaldning af mælkeleverandørernes kalve, har Seges søgt midler til at undersøge fordele og ulemper ved parvis opstaldning.

Mens Tesco ikke længere vil acceptere mælk fra producenter, der opstalder kalvene enkeltvis, vil Seges se nærmere på, hvilke fordele og ulemper, der er ved fællesopstaldning frem for enkeltvis opstaldning, hvor kalvene kan se og røre hinanden. Arkivfoto
Den internationale supermarkedskæde Tesco med hovedsæde i Storbritannien, hvor man sidder på en tredjedel af dagligvaremarkedet, besluttede for nylig kun at acceptere mælk og mejeriprodukter fra bedrifter, som opstalder deres kalve i grupper eller som minimum parvis, skriver Seges.
Tesco begrunder beslutningen med den seneste forskning på området, som viser, at opstaldning af kalve parvis opfylder kalvenes behov for social kontakt og hjælper dem me
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her