Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Dava Foods har indgået aftale om at købe svenske Kryddhuset i Ljung AB af Humble Group. Opkøbet skal styrke koncernens position inden for fødevareingredienser i Norden.
Kryddhuset udvikler og producerer blandt andet krydderiblandinger, smagsløsninger og ingrediensprodukter til både detailmarkedet og fødevareindustrien.
Med købet øger Dava Foods sin volumen inden for krydderiblandinger og ingrediensløsninger med mere end 50 procent. Samtidig ser koncernen synergier inden for blandt andet indkøb, salg, produktion og produktudvikling.
- Overtagelsen af Kryddhuset er endnu et vigtigt skridt i vores strategi om at udbygge Dava Foods' position som en ledende leverandør af fødevareingredienser i Norden. Vi ser frem til at byde medarbejderne i Kryddhuset velkommen i koncernen og til at videreudvikle forretningen i tæt samarbejde med vores øvrige aktiviteter, udtaler Ivan Noes, adm. direktør i Dava Foods, i en pressemeddelelse.
Kryddhuset omsatte i 2025 for 68,2 millioner svenske kroner og har 22 ansatte. Omkring 10 procent af omsætningen kommer fra eksport til Norge. Ledelsen og medarbejderne fortsætter efter overtagelsen.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
24. oktober 2026
9 min · I går
Spildevand, it-sikkerhed og afslutningen på dansk minkavl. Også om landbrugets samlede krav, ventetid på erstatning og grundvand ved No.
Mælkeprisen løfter sig, grisepriserne er pressede, og batteritilbud kræver et eftersyn. Få også nyt om kaffe, driftsresultater og amerikansk inflation.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Spildevandsmålinger, sydfynsk gourmetgris og nye maskiner til marken. Hør også om DM i pløjning og en bog, der vil skabe bedre dialog.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · 17. oktober
Krav om flere spildevandsmålinger, DM i pløjning på Lolland og nye vilkår for sukkerroerne. Få også nyt om kvælstof, fødevaredebat og roeteknik.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · 17. oktober
Pris til LAB X, pløje-DM på Lolland og flere penge til afgræsning. Også nyt om fødevaredebat, klima og grundlaget for markregulering.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · 17. oktober
Udledningsgrænser består faktatjek, flere penge til afgræsning og nye ejendomsvurderinger. Og så gælder det DM i pløjning på Lolland.
0:00 / 0:00
Bagsmækken
Uge 33
Bagsmækken #2 - Business
46 min · 11. august
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Fra venstre til højre: Kristian Ramstad, direktør i Dava Foods Sweden AB, Paolo Labardi, direktør i Kryddhuset, og Simon Rud, Commercial Director. Foto: Dava Foods