Kvægbruget skal have styr på den sidste salmonella
Formand for Syddansk Kvæg, Søren Lund, satte fokus på smittebeskyttelse omkring salmonella på årsmødet i går i Agerskov.

Formand i Syddansk Kvæg, Søren Lund, vil have gang i smittebeskyttelsen omkring salmonella i kvægbruget. Fotos: John Ankersen
Langt færre danske kvægbesætninger end tidligere er ramt af salmonella, så der skal for alvor sættes ind for at komme helt i mål. - Vi skal have mere styr på salmonella og smittebeskyttelsen, lød et af budskaberne fra formand i Syddansk Kvæg, Søren Lund, der i går holdt sin første formandsberetning på foreningens årsmøde, der blev holdt i Agerskov.Han konstaterede, at der med den nye bekendtgørelse, der trådte i kraft ved årsskiftet, kan være god mening i at få styr på den sidste salmonella. For selv om besætninger i salmonella status 1 har fået det lettere, er det dyrt for besætninger i status 2 og 3 på grund af egen betalte kontrolbesøg.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her