DET ER IKKE så lidt, den berømmede og i landmandskredse berygtede professor Stiig Markager fra Aarhus Universitet bliver gjort til ekspert i rundt om i en række danske medier. Der findes talrige eksempler på, at når talen falder på vandmiljø og landbrug, kontakter danske medier konsekvent Stiig Markager. Det har ofte lydt kritisk fra landbrugskredse, at nok er havbiologen fra Aarhus Universitet klog på havmiljø, men han har ikke ekspertise til at udtale sig forskningsmæssigt om de ting, der fore
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.