MINDST 80 LODSEJERE har fået for meget udbetalt for at tage deres §3-arealer ud af drift og lade dem indgå i statens lavbundsprojekter, der – som et led i den politiske aftale fra 2021 – skulle gøre landbruget grønnere. I første omgang handler det om 80 lodsejere, som Landbrugsstyrelsen mener har fået 9,6 millioner kroner for meget udbetalt. I gennemsnit svarer det til cirka 120.000 kroner pr. landmand. Det er et betragteligt beløb for en landmand uanset størrelse og uanset den økonomiske situat
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I dag
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.