Noteringen stiger trods oksekødsmarked præget af feriestilhed
Mens sommerferien dæmper aktiviteten i Europa, stiger kreaturnoteringen i Danmark grundet lavt udbud.

Arkivfoto: Danish Crown
Dansk Kødkvæg stiger med 50 øre, mens alle øvrige kategorier går op med 20 øre. Stigningerne i noteringen sker i et marked, hvor handlen fortsat er præget af sommerferiens lavere aktivitetsniveau.
Markedet for okse- og kalvekød i Europa bevæger sig langsomt i disse uger. Ifølge Henning Sønnichsen, salgsdirektør i Danish Crown Beef, handler kunderne udelukkende på baggrund af reel efterspørgsel og ikke til lager:
- Vi er i en periode, hvor det hele flytter sig langsomt qua sommerperioden, men vi kan også konstatere, at alle aktører handler ind med en meget kort horisont. Kunderne handler ikke til lageret, men kun det, der har solgt eller er sikre på at sælge. Derfor er det en balancegang for alle aktører ikke at akkumulere lager, så vi skal sidde tæt på markedet og sørge for at få flyttet vores varer, siger Henning Sønnichsen i den ugentlige beretning.
Hverdag på vej tilbage i Danmark
På det danske marked ses en opblomstring i aktiviteten, efterhånden som ferien lakker mod enden. Det har givet et løft i noteringen her og nu. Hvorvidt det vil holde, afhænger af markedets udvikling de næste uger.
- På det danske marked skal der lige gå et par uger, før tingene begynder at normalisere sig, men vi har en fornuftig balance, fordi udbuddet er ganske lavt, og så skal vi finde de gode løsninger for de udskæringer, som begynder at vise mathed i efterspørgslen, forklarer Henning Sønnichsen.
Der er i denne uge skubbet en mindre pulje dyr til næste uge, da Danish Crown Beefs slagterier ikke har slagtet helt som forventet. Med tilmeldingerne til den kommende uge ventes det dog, at der vil være slagtet op.