Trump spøger på gødningsmarkedet
Prisspændet på udvalgte gødningstyper som NS 274 er faldet markant, men udsigten til amerikanske toldsatser mod canadisk gødningsimport kan få konsekvenser for markedsdynamikken

Faldende gaspriser trækker gødningspriserne ned, men eventuel Trump-told er en joker i markedet. Arkivfoto
Markedet for gødning oplever lige nu faldende priser og et snævrere prisspænd. Med priser i størrelsesordenen 285-295 kroner pr. 100 kg, der forskellen mellem den billigste og dyreste NS 274-gødning lige nu kun omkring 10 kroner pr. 100 kg.
Priserne på andre gødningstyper er stort set uændrede. Svag efterspørgsel og relativt lave energipriser, især på gas, er med til at holde priserne nede. Desuden understøtter råolieprisen - på omkring 60 US-dollar pr. tønde - et stabile energibillede.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her









































