Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
De tyske slagtninger af grise faldt i 1. halvår med 2,3 millioner stk. til 23,8 millioner stk., svarende til et fald på 8,9 procent i forhold til 1. halvår 2021. Det fremgår af Landbrug & Fødevarers Markedsnyt for Grise.
Slagtevægten er lavere, og det betyder, at målt i tons faldt slagtningen med 10,1 procent.
Faldet i slagtninger skyldes udelukkende et fald i den tyske egenproduktion af grise. Antallet af importerede slagtesvin steg således med 3,9 procent.
Også den tyske oksekødproduktion faldt kraftigt i 1. halvår. Målt i stk. faldt slagtningerne med 8,1 procent, mens faldet i tons blev på 9,1 procent.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · I går
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
De tyske slagtninger af grise faldt i 1. halvår med 2,3 millioner stk. til 23,8 millioner stk., svarende til 8,9 procent i forhold til 1. halvår 2021. Foto: Werbestudio Zeidler