Ny dyrevelfærdslov skubber svinepriser op i Californien
Proposition 12 trådte i kraft i Californien pr. 1. juli. Og siden er engrospriserne på svinekød til bacon vokset massivt. Analytikere spår, at flere leverandører helt vil holde op med at sælge svinekød i Californien ifølge Wall Street Journal.
Engrospriserne for de udskæringer af svin, der bruges til bacon, er tredoblet i løbet af sommeren i Californien siden prisernes lavpunkt i maj måned, skriver Wall Street Journal.
Engrospriserne på svinekød var torsdag i sidste uge på massive 5,22 dollar pr kilo.
Medvirkende til at drive prisstigningen er den nye dyrevelfærdslov »Proposition 12«.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.