Store vinterhvedeområder mangler vand
Hvor vi i Danmark er ved at drukne i nedbør, så ser det helt anderledes ud i Sortehavsområdet. Det skriver AgroMarkets.
I den sydlige del af både Ukraine og Rusland ned mod Uralbjergene ser vi mangel på nedbør og en vejrudsigt, der de kommende to uger kun bringer omkring 20 til 40 procent af normale nedbørsmængder.
Det er en udfordring for fremspiring og vækst af vintersæden, for det er sådan, at man ikke er færdig med at så vintersæden i alle områder endnu, og uden nedbør bliver fremspiringen meget uensartet.
For Rusland er det centrum af området, hvor man dyrker vinterhvede. Mod nord og øst har vintersæd ikke mange chancer for at overleve. Derfor er det en stor del af det russiske areal med vinterhvede, som er ramt af det tørre vejr, og det kan tage en uheldig drejning, hvis ikke der falder nedbør de kommende to uger, som vejrudsigten forudsiger lige nu.