Rabobank: Firbenet protein viger for fjerkræ og fisk
Animalsk protein fra kvæg og svin får det vanskeligt i det kommende år, mens der vil være vækst i fjerkræbranchen og i fiskeindustrien, vurderer Rabobank.
Ugunstige markedsforhold betyder, at kød fra oksekød, svin, skaldyr og vilde fisk vil være på retræte til næste når, men der kan forventes en beskeden vækst for afsætningen af fjerkræ og fisk.
Det forventer hollandske Rabobank, der beskriver de forventede scenarier i sin seneste globale forudsigelse for markedet for animalsk protein »Global Animal Protein report 2024«.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.