Såning med afgrøder i USA går ifølge det amerikanske landbrugsministerium bedre end tidligere frygtet. Det skyldes gunstige vejrforhold siden april måned. Men bliver det så godt, som markedet og ikke mindst spekulanterne forventer?
Tilbage i begyndelsen af april nævnte jeg, at såning med afgrøder i USA sandsynligvis ville gå hurtigere end normalt. Der har hverken været tale om for meget nedbør - oversvømmelser - eller for kolde vejrforhold siden april måned. Derimod har varmt vejr henover foråret gjort det muligt for de amerikanske landmænd i Midtvesten at bearbejde markerne tidligere, end hvad der normalt har gjort sig gældende.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
19. september 2026
9 min · 18. september
Græsstøtte er uafklaret, gødningsloven møder både EU-klage og opbakning, og smågriseeksporten styrer mod nye rekorder.
Såningen i USA går bedre end frygtet. På billedet er det dog i Danmark, der bliver sået. Arkivfoto: Kasper Stougaard
Cbot-majs i US-cent pr. bushel
Prisen for majs på den ledende amerikanske afgrødebørs i Chicago går en anelse op. Det skyldes, at de spekulative amerikanske kapitalfonde køber tilbage af tidligere solgte majsfutures.