Containerfragtpriser stiger, men ikke tørlast
I 2024 har vi igen set betydelige stigninger i SCFI-fragtindekset, hvilket afspejler komplekse dynamikker på de globale markeder. Men heldigvis ingen stigning i BDI, hvilket er til gavn for jer landmænd.

Det forventes, at den globale flåde med tørlastcontainere vil vokse mere end den globale fragtmængde, hvilket kan få containerfragtraterne til at falde allerede i år. Arkivfoto: John Ankersen
Grafen over Baltic Dry Index (BDI) og Shanghai Containerized Freight Index (SCFI) viser dramatiske udsving i fragtindekserne over de seneste år.
I 2024 har vi igen set betydelige stigninger i SCFI, hvilket afspejler komplekse dynamikker på de globale markeder. Men heldigvis ingen stigning i BDI, hvilket er til gavn for jer landmænd.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her