Efter det historiske prisfald og de historisk lave oliepriser ved coronakrisens begyndelse i marts og april måned sidste år, har de olieproducerende lande i OPEC sammen med Rusland haft en aftale om at holde olieproduktionen på et absolut minimum.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Rusland og de olieproducerende lande i OPEC er igen begyndt at skrue op for oliehanerne og eksporten af olie, hvilket på ny sætter pres på olieprisen. Foto: Colourbox
Brent-olie i USD pr. tønde
De olieproducerende lande i OPEC er sammen med Rusland begyndt at skrue op for produktion og eksport af olie. Det kan ses på olieprisen, der nu kan være på vej ned i området omkring 50 dollar pr. tønde.