Den markante optur vi har oplevet for især hvedeprisen er den primære grund til de høje fødevarepriser, der nu er en realitet. Fødevarepriserne vil formentlig fortsætte med at gå opad. Konsekvensen heraf kan blive en eskalerende inflation.
Det er i høj grad udviklingen i korpriserne, der er grunden til den voldsomme prisstigning for fødevarer vi oplever på globalt plan. Ifølge FAO gik kornpriserne på globalt plan op med 3,2 procent i oktober måned, set i forhold til september måned. Denne månedlige prisstigning blev ført an af et prishop på 5 procent for hvede.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Ugegraf: MATIF Hvede i euro pr. ton
Hvedeprisen har været stigende i fem uger i træk, hvilket har fået de globale fødevarepriser op på det højeste niveau i mere end 10 år.