Den australske hvedeproduktion forventes at blive rekordstor i år grundet gunstige vejrforhold. Helt konkret forventes den australske hvedeproduktion i indeværende sæson at blive på 42 millioner tons. Samtidig eksporterer Rusland i forvejen store mængder af hvede, da de i Rusland også havde en rigtig stor hvedeproduktion i 2022. Dermed har vi en god forklaring på, hvorfor prisen for hvede har været faldende på det seneste, til trods for de manglende leverancer fra Ukraine.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.