Olieprisen falder efter mere end en måneds optur. Dog er der fortsat tegn til, at olieprisen skal til at stige igen. I det mindste er der ikke meget, der i de tekniske indikatorer peger ned for olieprisen. Derfor lyder min anbefaling på et køb af olie.
Det er gået godt opad for olieprisen de seneste uger. Således har olieprisen i sidste uge været oppe og teste godt og vel 90 dollar pr. tønde. Det er et niveau, der er blevet testet siden årets begyndelse. Adskillige gange endda. Hver gang er det dog blevet til en afvisning af den opadgående test. Det er også tilfældet nu. Således er prisen for olie faldet tilbage hen over de seneste dage, og den handler i skrivende stund til 83 dollar pr. tønde.
Skal bunden testes igen?
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.