Ifølge den tyrkiske præsident Erdogan er der gode muligheder for, at kornaftalen vil blive forlænget. Det udtaler han efter at have haft møde med den russiske præsident Putin.
Der er ved at være tegn til, at Rusland igen er interesseret i at forlænge den såkaldte kornaftale med Ukraine. En aftale, der som bekendt tillader, at skibe sejler ude fra de ukrainske havne ved Sortehavet med afgrøder og landbrugsprodukter, til primært Afrika.
Der er nok en god grund til, at Rusland og Putin igen er interesseret i at kigge på en forlængelse af kornaftalen igen. For det første er Rusland interesseret i at få mere gang i den russiske eksport med afgrøder og gødning.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Ugegraf: CBOT Majs i US-cent pr. bushel. Prisen for majs på den ledende amerikanske afgrødebørs i Chicago ser fortsat noget tung ud. Det skyldes blandt andet, at der er udsigt til en forlængelse af kornaftalen imellem Ukraine og Rusland.