OPEC og Rusland reducerer kraftigt i olieproduktionen
OPEC-landene og Rusland vil i samarbejde skære den daglige olieproduktion ned med yderligere 1 million tønder, for at få olieprisen tilbage mod 60 dollar. Men landene kæmper en ulige kamp mod Coronavirus og får næppe den store succes med den kraftige reduktion i olieproduktionen.

Ugegraf: Brent olie i dollar pr. tønde Olieprisen kommer en anelse op efter at OPEC og Rusland har besluttet sig for at reducere den daglige olieproduktion med yderligere 1 million tønder.
Udbruddet af Coronavirus har ramt olieprisen hårdt. Med et prisfald på godt 20 procent hen over årets to første måneder, er olieprisen nu på et så lavt niveau, at OPEC og Rusland har set sig nødsaget til at reagere hurtigt og kontant. Derfor har OPEC-landene sammen med Rusland besluttet sig for, at skærer kraftigt ned i den daglige produktion af olie. OPEC og Rusland har i forvejen en aftale på plads, siden starten af januar mån
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her