Palmeolie stjal de helt store overskrifter på afgrødemarkederne med et fald på intet mindre end 10 procent tirsdag. Det var det største daglige fald i 11 år.

- Efter en lukkedag i Malaysia i mandags, så havde investorerne haft rigeligt med tid til at kigge på deres lange palmeoliepositioner, og det udmundede i et panikagtigt udsalg, da børsen åbnede igen natten til tirsdag, skriver Jyske Markets.

Ud over frygten for, at coronavirus får negative konsekvenser for efterspørgslen efter palmeolie, så skal faldet også ses i lyset af, at råolien var faldet med fem procent siden den malaysiske børs lukkede i fredags.

En faldende oliepris er alt andet lige negativt for palmeolien, pointere Jyske Markets. Og da der samtidig florerede rygter i markedet om, at Indien vil nedsætte importafgiften på palmeolie med 5 procent, mens andre bløde råvarer sættes ned med 10 procent, så var det mere end et tyndt asiatisk nytårsmarked kunne absorbere.

Prisen er nu faldet med 10 procent fra toppen i midten af januar, men med til historien hører også, at prisen stadigvæk er oppe med 20 procent i forhold til oktober 2019, pointeres det.

Finans