De gule Claydon-såmaskiner er blevet solgt i Danmark i mere end 10 år, og nu inviterer forhandleren igen i marken for at vise de dyrkningsmæssige og økonomiske erfaringer, Claydon-kunderne opnår.
Hvis man interesserer sig for direkte såning, er de fleste nok stødt på såmaskinerne fra engelske Claydon og produktspecialist Steen Olesen, der med stor succes har solgt Claydon-såmaskiner i Danmark i mere end 10 år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
10. oktober 2026
9 min · 9. oktober
Kvælstofkrav og målegrundlag under kritik, pres på nordjyske gårde, penge til økologi og nye vejledende niveauer for mykotoksiner i foder.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Har man interesse i direkte såning med tandskær, er der mulighed for at se nærmere på, hvordan den gule englænder fra Claydon præsterer i praksis, når fire landmænd sidst i maj viser marker og maskiner frem. Fotos: Brørup Traktor- og Maskincenter
Der bliver især fokus på overvintring ved direkte såning med tandskærsmaskinen i forbindelse med markbesøgene.
Steen Olesen har solgt Claydon-maskiner i Danmark i mere end ti år.