Et stort Amazone-såsæt drejer ind ad indkørslen. En bøjet tand i frontredskabet skal lige fikses, inden såarbejdet kan fortsættes. Værkfører Bjarne Nielsen, der lige siden 1992 har været en del af mandskabet hos Manna Traktor og Maskinforretning A/S, tilser skaden.

Inde på værkstedet er ældste lærling Oscar Holm dybt begravet i en ældre Deutz-Fahr. I landmandsbutikken er lagermand Dan Christensen er i snak med en kunde, som netop har købt sig en ny svensknøgle.

Endelig er Thomas Olesen på smedeværkstedet i gang med at fremstille en fronttank-ramme til et nyt udstyr til flydende gødning og bejdsemiddel til en kartoffellægger.

De øvrige medarbejdere er på opgaver ude hos kunder, kan indehaver Michael Jensen fortælle inde fra kontoret, mens hans kone Jane i baggrunden styrer tallene i bogholderiet.

- Det skal køre hos kunderne

Den vendsysselske maskinhandler glæder sig over aktivitetsniveauet i forretningen, og ikke mindst at kunne være på øjenhøjde med kunderne.

- En forretning som vores skal leve af god service og reservedelene altid til rådighed. Vi skal til en enhver tid hjælpe kunderne, så kører ude hos dem i bedrifterne. Det overlever vi på, lyder det ydmygt fra Michael Jensen.

Siden 1995

Siden årsskiftet 2017/2018 har Michael Jensen haft fuldt ejerskab af Manna Traktor og Maskinforretning. Som udlært landbrugsmekaniker blev han tilbage i 1995 ansat i virksomheden, og i 2006 blev han værkfører.

- Efter vi har »luret« på hinanden et par år, startede det glidende generationsskifte med Kaj Kristensen i 2010, beretter Michael Jensen videre.

Kaj Kristensen grundlagde maskinforretningen i det nedlagte andelsmejeri i 1980. Det var med forhandlinger af både Ursus, Zetor og Fendt traktorer samt Bizon mejetærskere.

I 1997 kom Renault-traktorerne og Amazone-forhandlingen ind hos Manna Traktor, som forretningen mest kendes som i daglig tale.

- Da Renault i 2004 blev til Claas, sluttede den fest. I stedet fik vi forhandlingen af Deutz-Fahr, idet det stoppede for to år siden.

Full-line Brøns

Traktor-repræsentationen har siden 2021 været de gule JCB Fasttrac, der importeres af Brøns Group. I forvejen havde Manna Traktor igennem mange år haft et tæt samarbejde importfirmaet gennem forhandlingen af Amazone og Krone.

- JCB er vi rigtig godt tilfredse med. Salget af traktorerne, teleskoplæssere, minilæssere og gummigeder er gået godt, og med Brøns-overtagelsen af JCB-industrimaskinerne har vi fået endnu et ben at stå på, siger Michael Jensen.

Flere JCB Fasttrac kører allerede i Vendsyssel, og især ser han frem til den nye 8000-serie på op til 350 hestekræfter kommer på markedet.

Michael Jensen glæder sig over repræsentationen af alle hovedprodukterne fra Brøns Group. Amazone-sprøjterne fremhæver han som et særligt fokusområde.

- Vi gør rigtig meget i sprøjter, siger han og viser den nyeste hal fra 2023 på maskinforretningens store grund. Her er der plads til afprøvning og test af sprøjter ved de obligatoriske sprøjteeftersyn.

Kartoffel-udstyr

Ud over Brøns-hovedprodukterne forhandler Manna Traktor danske produkter som Baastrup vogne, JyFa kreaturvogne og Agrometer vandingsmaskiner og gylleudstyr.

Dertil kommer flere øvrige produkter og redskaber i det brede sortiment i forretningen midt i Manna med den markante mejerifacade.

Som nævnt tages også specialopgaver ind som blandt andet udstyret til kartoffellæggere.

- Sidste år fremstillede vi sådanne fem anlæg med fronttanke og styring til udbringning af gødning og bejdsemiddel i forbindelse med lægningen, efter forespørgsler fra kartoffelavlere. Samme antal er vi ved at færdiggøre til denne sæson, oplyser maskinhandler Michael Jensen.

Manna Traktor og Maskinforretning A/S

Grundlagt af Kaj Kristensen i 1980 i det nedlagte andelsmejeri i Manna vest for Brønderslev

Efter glidende generationsskifte overtages ejerskabet fuldt ud fra 2018 af Michael Jensen. Siden 1995 har han været ansat på værkstedet og fra 2006 som værkfører

Forhandling af JCB Agri og Industri-produkterne, Amazone, Krone, Baastrup, JyFa, Agrometer m.fl.

2.000 kvadratmeter bygningsareal, grundareal på 20.000 kvadratmeter

I alt 12 medarbejdere inkl. Jane og Michael Jensen. Otte på værkstedet (heraf to lærlinge), en lagermand samt pensionist, som sørger for pakning og forsendelser

Maskiner