- Det er en ny verden for mig. Men det er skidesjovt at handle med landmænd og skovfolk, der lige så naturligt som en bil har en ATV'er i garagen.

I 15 år har Kasper Bruun drevet bilværkstedet Verner Bruun Biler med salg af brugte biler, som hans far grundlagde i 1976 i Ribes nordlige industriområde. Da flere bilkunder forespurgte på reparation af deres ATV'er, besluttede han i efteråret at forsøge sig med salg af de populære firehjulede køretøjer.

Siden er det gået stærkt. I år er det allerede blevet til over 30 solgte af mærket CF Moto, som han er blevet forhandler fra Skjern og nedad i det sydlige Jylland.

- Det er et stort mærke over hele verden og den mest solgte ATV i Danmark. Den produceres i Kina og er kendt for både et stort standardudstyr som servostyring, spil og LED-lygter. Sammen med en høj kvalitet er den prismæssigt meget konkurrencedygtig, fremhæver Kasper Bruun.

Debut på dyrskue

Med den nye ATV-forhandling besluttede Kasper Bruun at tilmelde sig Ribe Dyrskue. Også udstillingerne Maskiner Under Broen og Agromek senere på året tager han til.

- Det bliver en spændende oplevelse, som jeg glæder mig rigtig meget til, siger han og viser de otte maskiner på sit lager, som kommer til at stå på dyrskuestanden på fredag.

CF Moto-programmet rækker fra en børnemodel med en slagvolumen på 110 kubikcentimeter op til de største ATV-modeller på 1.000 kubik. De såkaldte UTV'ere med førerkabine findes fra 600 til 1.000 kubikcentimeters motor. Desuden findes en el-model, som kører 100 km på en opladning.

- Den lydløse el-model kunne f.eks. være aktuel for hestefolk, men generelt bruges ATV'er til rigtig mange formål i landbruget, i naturen og andre steder, hvor en større traktor ikke er relevant.

Kasper Bruun nævner, at de fleste af modellerne fås både som kort model med et sæde og en længere udgave med to sæder. I landbruget er de korte modeller mest efterspurgte, og han fremhæver størrelserne på 500-600 kubik som de mest populære. Prisen for en 500-model, der har en motorkraft på 38 hk, ligger på 60.000 kroner plus moms.

Redskaber

ATV'erne kan monteres med rive, sprøjte eller måske en såmaskine til sneglegift eller efterafgrøder. Der fås en el-hydraulisk lift til redskaber, ligesom maskinen er veludstyret med bokse med plads til grej til hegn eller andre opgaver.

CF Moto-køretøjerne har tre års garanti, når serviceeftersynene ved de første 20 timer og for hver 100 timer overholdes.

ATV'er kan indregistreres som traktorer, hvor det så er lovligt at køre op til 40 km/t på offentlig vej. Ved betaling af afgift kan de registreres som personbil.

ATV’er kan anvendes til mange opgaver på bedriften, i marken eller skoven. Med denne el-hydrauliske lift kan monteres redskaber, som her en gårdrive.

ATV’er kan anvendes til mange opgaver på bedriften, i marken eller skoven. Med denne el-hydrauliske lift kan monteres redskaber, som her en gårdrive.

Maskiner