Tallerkenharver med knivtromler
Pöttinger tilbyder nu knivtromler foran Terradisc-tallerkenharverne på modellerne 4001 T, 5001 T og 6001 T i arbejdsbredderne fra fire til seks meter.

Pöttinger tilbyder nu en knivtromle foran på alle Terradisc T-tallerkenharver, der er produceret fra 2018 og frem. Pressefoto
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Pöttingers Terradisc T-discharverne leveres i arbejdsbredder på op til seks meter, og det åbner for en bred vifte af anvendelser fra forberedelse af såbed, nedmuldning af korn, raps og majs eller lignende over til såning af eksempelvis efterafgrøder.
Den ekstra nedmuldning af materialet eliminerer behovet for forudgående disc-harvning, og det sparer både tid og ressourcer, ligesom det fremmer blandingen af organisk materiale, der giver en effektiv nedbrydning. Skadelige organismer har sværere ved at opholde sig i jorden og overleve vinteren, og dermed forhindres deres vækst i antal.
Hvis knivrullen ikke er påkrævet på et bestemt job, kan den foldes helt væk, så den ikke længere kommer i kontakt med jorden. Knivrullen kan eftermonteres på eksisterende Terradisc T-tallerkenharver med en arbejdsbredde fra fire til seks meter fra årgang 2018.
Podcast
Alle afsnitAlle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.








































