Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Det er kun godt et år siden, at avisen sidst kunne berette, at CR Foderservice i Gamby havde købt bil nummer 13, en ny Volvo FH500 som trækker og et blandeanlæg med en kapacitet på 18-ton.
I sidste uge var flaget og den røde løber igen sat frem som Autohuset Vestergaard, da bil nummer 14 blev hentet hjem af CR Foderservice.
Selve det mobile blandeanlæg er fra Tropper i Østrig.
Med den seneste investering råder virksomheden over 10 biler og 14 mobile blandeanlæg, der er indkøbt, siden CR-Foderservice i 2011 havde premiere på foderkonceptet, som er alternativet til fabriksfremstillet og hjemmeblandet foder.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
15. oktober 2026
9 min · I går
Fejl i kvælstofberegningerne udløser kritik af ministeren og krav om at sætte reguleringen på pause. Vi gennemgår fejlen og reaktionerne.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.