Mere miljørigtige minigravere ruller ud fra ONJ
El-dillen har som bekendt ikke nået maskinmarkedet i Danmark, men der kommer stadig flere og mere miljørigtige modeller på markedet, blandt andet fra ONJ Tractors i Herning.

De nye minigravere fra Nante lever op til de opdaterede miljøkrav, og kan nu leveres fra ONJ Maskiner i Herning.
Udviklingen både i samfundet, men også i maskinbranchen går mod mere miljørigtige løsninger med et mere grønt fodaftryk. Som bekendt kom der 1. juli i år nye regler om kørsel med dieselkøretøjer, de såkaldte Euro-5-standarder.
Men forhandlere følger med udviklingen, og senest er herningensiske ONJ Tractors begyndt at promovere de helt nye minigravere fra Nante, der kan leve op til de nye krav.
- Selv om vi har gode tilbud på dem, er det altså ikke gamle maskiner, vi sælger. De er stadig med de helt nye Euro-5 motorer, og er det sidste nye produkt, siger direktør i ONJ, Niels Hareskov Jensen.
Forurener mindre
Den øgede miljøvenlighed giver sig udtryk på flere måder, fortæller han.
- 3-cylinder-maskiner med Euro-5 diesel forurener mindre, og kører længere på literen, så derfor er de også mere miljørigtige. Men det er lige tidligt nok med mange af de her ting i forhold til elmotorer og grøn omstilling. Der er ikke rigtig den store revolution indenfor maskinerne som der for eksempel er på bilmarkedet. Men det er den sidste nye teknologi, og det vil sige, at det forurener mindre, lyder det fra ham.
Niels Hareskov Jensen og kollegerne har dog andre produkter på hylderne, blandt andet sællerten Dong Feng-traktorer.
- Fordelen ved Dong Feng-traktorerne er, at de er fyldt med funktioner, der er beregnet til fritidslandbruget, hestehold og den grønne sektor. De er født med firhjulstræk, differentialspærre og vendegear, og så har vi et stort frontlæsserprogram med joystick til dem, siger Niels Hareskov Jensen, og fortsætter:
- Vi har forhandlet Dong Feng-traktorerne i 17 år, og vi har nok nået noget nær den optimale markedsandel på dem i Danmark. Men det er vores ambition, at der godt må ske noget mere generelt på det maskinsortiment, vi har.
God respons
ONJ Tractors har opbygget en god kontaktflade til sine kunder, og det har blandt andet noget med den tilfredshed, flere kunder har oplevet i forhold til de maskiner, der føres hos ONJ Tractors.
- Vi har et stort gensalg, og det er jo det, man ofte måler ting på, om en køber vælger det samme produkt igen, og det sker meget ofte. Men der er også mange der bare beholder det, de har købt, og det kan vi jo godt mærke, lyder det fra ONJ Tractors-direktøren, der fortsætter:
Samtidig er der jo nogle af vores produkter, der bliver solgt til fritidslandbrug, har jo et lavere timeforbrug, og så går der jo noget længere tid, til du har kørt nok til at kunne skifte. Det er noget and hvis du sælger til almindeligt landbrug, ved du, at de allerede er klar til at skifte maskiner igen om fem år. Fra at have kørt 1000 timer på et år, så når du de her 5000 timer på en femårig periode.