Mertz Express er kommet for at blive
I 2016 oprettede Johannes Mertz-kæden et koncept ved navn Mertz Express. Og det har bidt sig fast.

Anita Clausen har været inde over Mertz Express siden starten i 2016, og har haft det øverste ansvar for afdelingen siden 2017.
RESERVEDELE »Lagervarer kan leveres med Mertz Express inden kl. 07:00 næste morgen på din egen adresse. Det giver dig mulighed for at komme i gang fra morgenstunden, og du sparer både tid og penge ved at slippe for køreturen til maskinhandleren. Vi tilbyder samme service i hele Danmark«
Sådan promoveres konceptet Mertz Express på virksomhedens hjemmeside, og det har vundet fodfæste hos danske landmænd. Konceptet, der er landsdækkende, har været i gang siden 2016, og det er blevet mere og mere udbredt, fortæller logistik- og servicechef Anita Clausen.
- Man kan sige, at alting har en start, og at vi lige skulle vænne vores kunder til det. Men jeg synes, at folk har taget rigtig godt imod det, og det er faktisk også mennesker, der bor ret tæt på, der også bruger det, siger hun.
Det har været spændende at være med til at starte op, fortæller hun, også selv om den korte leveringstid sætter tryk på.
- Det kræver selvfølgelig noget logistikarbejde i det daglige, men det synes jeg faktisk går rigtig godt. Og vi har også opgraderet med en enkelt mand mere. Sidste år fik vi uddannet en lærling, og vi har lige taget en ny lærling ind, lyder det fra Anita Clausen.
Kom coronaen i forkøbet
Selv om nogle selv henter deres reservedele hos Johs Mertz i Maribo, er der også mange, der får tilsendt deres varer, blandt andet via Post Nords pakkeservice.
- Langt størstedelen af de reservedele, vi leverer, sætter vi typisk af hos kunderne, når vi selv leverer dem. Ellers har vi en aftale med Post Nord, hvor modtagerne også får leveret deres pakker, og vi har natlevering, hvor de bliver sat af om natten, siger logistik- og lagerchefen.
Hun tilføjer, at man med den leveringsform ikke havde brug for at rette de store ting til i forbindelse med de forholdsregler, man tog mange steder for at forhindre udbredelsen af coronasmitte.
- Pallegods kører vi som regel selv ud, men man kan sige, at alt op til 30 kg kan leveres inden næste morgen klokken 7.
Ekstralager for New Holland
Sidste år var der lidt mere trangt på Mertz Express’ domicil. Det skyldtes, at firmaet fik en ekstra opgave som ekstralager for alle New Holland-kunder i Danmark.
- Så fik vi et helt høstlager liggende her i Maribo, som man kunne benytte sig af akut. Og der var alt lige fra en rem til en af de helt store ruller, der sidder inde i mejetærskeren, og der var lidt af det hele. Der var også en brændstoftank, men det var alt i alt en ok succes, lyder det fra Anita Clausen.
Initiativet fandt sted i forbindelse med sidste års høst, der i sagens natur er højsæson for afdelingen, og som kræver hurtig ekspedition. Landmændene på marken skulle lige vænne sig til det først, siger hun.
- Det er typisk, når de får defekter i forbindelse med høsten, at vi skal være hurtigt ude og yde servicen. Men der er mange af de yngre landmænd, der bruger det, fordi de har opdaget, at det bedre kan betale sig at få mig til at sende en pakke for 100 kroner eller køre det ud, end at køre efter det selv, eller have en stafet efter det, siger hun.
Udover Maribo har Johannes Mertz også afdelinger i Nakskov, Nykøbing Falster, Ringsted og i Faxe.